برنامه ریزی برای زندگی موفق

برنامه ریزی برای زندگی موفق را در این مقاله بررسی خواهیم کرد.

 

 

برنامه ریزی برای زندگی موفق

برنامه ریزی برای زندگی موفق

در زندگی نباید حساب نشده پیش بروید. اگر بدون برنامه پیش بروید قطعا با اتفاقات پیش بینی نشده روبرو می شوید. اینکه بتوانید نقشه دقیقی برای مسیر زندگی داشته باشید هم شما را به موفقیت و رسالتتان نزدیک می کند و هم نسبت به آینده خود تصویر قابل تجسم و شفافی خواهید داشت.

تعیین زمان بندی و هدف قرار دادن برای تشکیل یک پلن دقیق بسیار اهمیت دارد. پس فراموش نکنید که شما می توانید با داشتن اطلاعات راجع به زمان، هزینه ها، منابع و افراد می توانید طراحی مناسب تری داشته باشید. هدایت شما مستلزم رعایت اصول و مبنای خودش است. مدیریت زمان هم جزو بارزترین مسائلی است که باید در کنار این مهم یاد بگیرید.

 

برنامه ریزی چیست ؟

برنامه ریزی یک پروسه است که شامل مدیریت زمان، شناسایی اهداف، تعیین منابع مناسب، الویت بندی عملکردها، بررسی پیشرفت و افت و یافتن راهکارهای بهبود استمرار است. تعیین راهبردها و چیدن درست عملکرد بر اساس منابع در راستای رسیدن به اهداف مشخص است. به دنبال نتایج بهتر بودن و شناسایی خطاهای مسیر هم از نکات مهم در تعریف برنامه ریزی است.

همچنین بخوانید :  قیف فروش چیست ؟

 

اصول برنامه ریزی :

 • شناسایی هدف مناسب
 • بررسی منابع
 • مدیریت زمان
 • اولیوت بندی اصولی
 • بررسی پیشرفت و اصلاح
 • انعطاف پذیری

 

 • شناسایی هدف مناسب(برنامه ریزی برای زندگی موفق)

اولین و مهم ترین نکته برنامه ریزی این است که نتیجه کارهای شما و عادات شما را شکل می دهد، اهداف شماست. این اهداف باید اصولی چیده شود. این اهداف باید بر اساس شرایط در لحظه حال باشد. اینکه شما بتوانید تشخیص درست و مناسبی داشته باشید. بسته به داده هایتان و ابزارتان تصمیم بگیرید که چه ارتقایی مدنظر شماست. اینکه شما دنبال یک یا دو پله بالاتری باشید نه صد پله بالاتر. این مهم را همیشه گوشه ذهنتان داشته باشید. اینکه شما یک فرد منطقی باشید که از قانون تکامل غافل نیستید. این قانون تک تک دستاوردهای شما را برایتان رقم می زند.

 

 • بررسی منابع

منابع شما شامل افراد و منابع آموزشی شماست. اینکه بتوانید در مسیری باشید که مسیر روشن تر و کم خطاتری است. شما باید در روزگار فعلی از تجربیات زیسته افراد و آموزش های سازنده در پس شکست های دیگران نهایت استفاده را داشته باشید. این بخش را باید جدی بگیرید و نسبت به آن وسواس داشته باشید چون در نهایت شخصیت و رفتار و مهم تر از آن زندگی و دستاوردهایتان را شکل می دهد. پس نسبت به بخش هایی که قرار است ورودی های شما را پر کند دقت بیشتری داشته باشید. منابع مثل یک دوست صمیمی هستند که باعث می شود مسیرتان را راحت تر طی کنید.

 

 • مدیریت زمان(برنامه ریزی برای زندگی موفق)

این مهارت را جدی بگیرید. این مهارت همه دستاوردهایتان را شکل می دهد. بدون داشتن مدیریت زمان قطعا به بن بست برخورد می کنید و مشکلات غیرقابل حل خواهد شد. اینکه چقد زمانتان ارزشمند است و ارزشمندی کارهایتان با آن تناسب دارد را باید همیشه مدنظرتان باشد. سعی کنید با تمرین و سختت گیری نسبت به خودتان این مهارت را در راستای یک برنامه ریزی دقیق ارتقا دهید. زمان شما عمر شماست و هیچ چیزی ارزشمند تر از این نیست که زمانتان باید صرف رشد شما شود.

همچنین بخوانید :  چگونه دانش خود را به مهارت تبدیل کنیم ؟

 

 • الویت بندی اصولی

کارهای شما باید به قاعده رنک بندی شود. زیرا شما در تمام مراحل و سنین شرایط متفاوتی را دارید که باید عملکرد و عادات شما بسته به آن تغییر موثری داشته باشد. پس خود را در باتلاق نگه ندارید. هر مرحله الویت های خودتان را تغییر دهید تا بتوانید اصلاح بازخورد درست و اصولی داشت باشید. نگران اشتباه کردن نباشید. شما سعی در بهتر شدن دایرد. پس این الویت بندی و رتبه بندی کردن در مسیر بارها دست خوش تغییر خواهد شد. پس رها باشید و تغییرات را بررسی کنید تا بهترین را پیدا کرده و آن را در ادامه مسیر اعمال کنید.

 

 

 • بررسی پیشرفت و اصلاح (برنامه ریزی برای زندگی موفق)

شما نباید فقط درگیر داشتن یک برنامه باشید بدون اینکه بررسی کنید این برنامه چه پیشرفتی داشته اید. باید بعد از هر بازه زمانی بسته به اهداف و تارگت هایی که داشته اید شناسایی دقیقی از خطاها و کیفیت دستاوردها داشته باشید. این بخش مهم ترین و کمک کننده ترین ایزاری است که شما را در سطوح بهتری قرار خواهد داد.

در این بخش شما می توانید از دیگران کمک و مشورت بگیرید. این کار به شما کمک می کند تا از دیدگاه بهتر و حرفه ای تر به نقاط ضعف خود نگاه کنید. پس افراد متخصص در این حوزه را شناسایی کنید و خود را در اختیار آنها قرار دهید. این کار شما را از تله شکست نجات خواهد داد.

 

 • انعطاف پذیری(برنامه ریزی برای زندگی موفق)

این مولفه به شما در همه بخش ها کمک می کند. این بخش است که شما را دانش پذیر تر و همچنین تغییر پذیرتر خواهد کرد. این شخصیت به شما صبر را می آموزد. باید بتوانید برای دیدن و گرفتن نتیجه به خود زمان دهید اما در این مسیر باید این ویژگی را در خود نهادینه می کنید.

همچنین بخوانید :  نحوه ورود به بازار کار فروشندگی و بازاریابی

 

سخن پایانی

شما مراحلی را مطالعه کردین که برای پیش برد اصولی یک برنامه باید رعایت کنید. قوانین از پیش تعیین شده در زندگی بید رعایت شود تا به سرمنزل نتایج عالی برسید. پس این گام ها را در جای مناسب خود رعایت کنید تا از دست یافتن به دلخواهتان جا نمانید.

همچنین می توانید مقالات انواع سرمایه گذاری در زندگی و همینطور نحوه ورود به بازار کار فروشندگی و بازاریابی را نیز بخوانید.