امتحانات نهایی

امتحانات نهایی سال هاست که به صورت هماهنگ برای دروس خاصی در هر پایه برگزار می شود. اما پس از تغییرات کنکور سراسری یکی از بزرگترین تغییرات، برای افزایش و تاثیر مستقیم معدل امتحان نهایی رخ داد.

شما می توانید سایر اطلاعیه های موثق آزمون سراسری را با کلیک اینجا پیگیری کنید.

نحوه تاثیر معدل امتحانات نهایی:

در کنکور 1402 تاثیر سوابق تحصیلی 40 درصد به صورت مستقیم لحاظ می شود. این در حالی است که در دو سال آینده به ترتیب این تاثیر 50 و 60 درصد خواهد شد. یعنی چیزی حدود نیمی از نتیجه آزمون سراسری به کنکور و نیمی دیگر به معدل کتبی دیپلم شما بستگی دارد.

همچنین در سال تحصیلی 1401 – 1402 صرفا امتحانات دروس سال دوازدهم به صورت هماهنگ کشوری و نهایی می باشد اما در دو سال آینده به ترتیب پایه های یازدهم و دهم به این امتحانات اضافه می شوند.

اگر در این مدت امتحان هر درسی و در هر پایه ای به صوررت هماهنگ کشوری باشد، نمره نهایی آن درس در معدل کتبی دیپلم شما تاثیر می گذارد. البته ضریب تاثیر آن درس را در هر سال مشخص می کنند.

روز های قبل از امتحان نهایی:

 در روز قبل از هر امتحان نهایی، مطالب آن درس را که قرار است امتحان بدهیم را باید به صورت کامل تری بخوانیم و مرور کنیم.

این مسئله سختی خودش را دارد. اما قطعا سختی این کار کمتر از افسوس همیشگی تا آخر عمر است که از اهداف مان جا مانده ایم.

همچنین بخوانید :  مدارس بین الملل

در روز قبل از هر امتحان نهایی، نمونه سوال های نهایی سال های قبل را می بایست حل کنیم. در صورتی که چنین سوالاتی وجود ندارند یعنی امتحان آن درس هرگز به صورت نهایی برگزار نشده است، می توانید از سوالات شبیه ساز استفاده کنید.

تفاوت تستی خواندن و نهایی خواندن در دروس تخصصی:

بسیاری از مفاهیم، فرمول ها و روش ها در کنکور و امتحانات نهایی مشترک هستند. پس اگر تا به این لحظه صرفا خود را برای کنکور و تست آماده کرد اید، بخش زیادی از سوالات امتحانات نهایی را هم به سادگی می توانید حل کنید.

البته نحوه پاسخ دهی به سوالات به دلیل بارم بندی ریز امتحانات نهایی بسیار متفاوت از کنکور است. شما اگر یک سوال در کنکور را درست حل کنید کسی از شما نمره ای کسر نمی کند که شانسی آن سوال را حل کرده اید و یا فرمول های کتاب درسی یا خارج کتاب استفاده کرده اید.

اما در امتحانات نهایی در واقع جواب آخر شاید فقط نیم نمره داشته باشد. پس ممکن است شما جواب سوال را درست بدهید اما هیچ قسمتی از راه حل شما مورد تایید تصحیح کننده نباشد و فقط نیم نمره جواب آخر را بگیرید.

شما ممکن است یک سوال را تا رسیدن به جواب آخر به درستی حل کرده باشید اما جواب آخر شما اشتباه باشد. در این صورت شما تنها نیم نمره را از دست خواهید داد. اما در کنکور سراسری نه تنها نمره ای کسب نمی کنید بلکه پاسخ منفی هم دارد و از شما بابت پاسخ غلط، نمره کسر می شود.

پس حل کردن و تحلیل پاسخ نامه نمونه سوالات امتحانات نهایی بسیار اهمیت دارد.

همچنین بخوانید :  روش های تست زنی

در کل باید حواستان باشد برای دروس اختصاصی به هیچ وجه در مطالعه درسنامه و تست های آموزشی تغییری ایجاد نکنید. بلکه صرفا در روز های منتهی به امتحان یک درس، از نمونه سوالات سال های قبل و پاسخ نامه تشریحی آن استفاده کنید.

امتحان نهایی دروس عمومی:

دروس عمومی پس از حذف شدن از کنکور سراسری از برنامه مطالعاتی دانش آموزها هم حذف شد. در حالی که تاثیر نمرات نهایی آنها همچنان وجود دارد. همچنین این تاثیر افزایش هم داشته است تا جایی که تقریبا در امتحانات نهایی، تاثیر نمره عربی با زیست شناسی برای دانش آموزان تجربی برابری می کند.

پس به هیچ وجه دروس عمومی را برای شب امتحان نگذارید. سعی کنید حداکثر پس از بازه عید که مشکلات دروس تخصصی تان را تا حدی رفع کردید و جمع بندی صورت گرفت به سراغ دروس عمومی هم بروید.

از زمان های کوتاهی که نمی توان یک مبحث از دروس اختصاصی را مطالعه کرد برای مطالعه دروس عمومی استفاده کنید.

سعی کنید با توجه به هر موضوع در مطالعه دروس عمومی به جای تست آموزشی از نمونه سوالات نهایی آن موضوع استفاده کنید.

در روز های قبل از امتحان نهایی دروس عمومی هم حتما چندین نمونه سوال نهایی از سال های قبل را حل کنید و پاسخ نامه را تحلیل کنید.

اما در بازه های مرور در هر بار مرور حداقل 2 سوال مشابه از سالهای گذشته را در برنامه قرار دهید.

تقریبا نیمی از نتیجه مربوط به امتحانات نهایی است پس به هیچ وجه منطقی نیست که همه کارهای مربوط به این حوزه را به یک ماه آخر واگذار کرد.

اگر قرار باشد مطالعه دروس عمومی را صرفا به یک ماه آخر واگذار کنید، درست مانند این است که تمام کنکور را در یک ماه پایانی بخواهید استارت بزنید.

همچنین بخوانید :  ثبت نام آزمون سراسری سال 1403

نکات کلی نهایی و تستی خواندن هم زمان :

در تست های آموزشی سعی کنید هر سوال را با 2 روش بیاموزید. این امر باعث می شود در مورد قسمت هایی که روش تستی و تشریحی متفاوتی وجود دارد دانش آموز به 2 روش مسلط شود که در جلسه کنکور هم این امر می تواند در صورت فراموشی روش تستی به کار بیاید.

پس از بازه عید حتما در هر روز حداقل 1 باکس مطالعاتی برای دروس عمومی قرار دهید.

اگر پس از عید به مدرسه نمی روید بخشی از زمان اضافه تان را برای مطالعه نهایی اختصاص دهید.

حتما از نمونه سوالات با پاسخ نامه تشریحی معتبر استفاده کنید. مطئن شوید نحوه بارم بندی سوالات دقیقا مطابق آن امتحان بوده است.

و اما گام آخر:

  1. پس از عید حداقل یک درس عمومی را در برنامه مطالعاتی خود بگنجانید.
  2.  حداقل 1 سوال نهایی از هر مبحث را پس از مطالعه درسنامه و تست آموزشی آن مبحث قرار دهید.
  3. حل کردن سوالات تشریحی به همراه حل آنها را به صورت کاملا دقیق در مرورها و بعد از تست های آزمایشی در برنامه تان بگذارید.
  4.  برای مرور های تشریحی و پاسخ ها، زمان سنج قرار دهید.
  5. خودتان را به نوشتن تشریحی پاسخ، عادت بدهید.
  6. یادگیری روش های کتاب که با که نمی توان از آنها در امتحانات نهایی استفاده کرد.
  7. تمرین کنید که سرعت پاسخ دهی به سوالات تشریحی را در خود بالا ببرید.
  8. توجه به مطالبی که تست خیز نیستند اما امکان طرح سوالات تشریحی سختی از آنها وجود دارد.
  9. توجه کنید که نیمی از نتیجه شما در گرو این امتحانات است. پس اگر کمی از زمان تستی خواندن تان کم کنید چیزی را از دست نمی دهید.
  10. همان طور که تستی خواندن به امتحانات تشریحی کمک می کند، مطالعه نهایی هم به کنکور شما کمک می کند. پس زمان شما هنگام حل نمونه سوالات نهایی هدر نمی رود.