روش مطالعه

اهمیت روش مطالعه صحیح :

کمتر کسی از اهمیت روش صحیح مطالعه بی اطلاع است.

آیا تا به حال روی تردمیل راه رفته اید؟ تلاش بدون حتی یک قدم جلو رفتن.

اگر این کار یک ورزش نباشد واقعا کار بیهوده ایست. آیا تا به حال ندیده اید که دیگران با تلاش کمتر، نتیجه بهتری از شما می گیرند.

اینجاست که روش مطالعه درست نقش خود را نشان می دهد. بازدهی ما در برخی کارها بالا و در بعضی کارهای دیگر پایین است. انگار هرچه تلاش می کنیم نتیجه ای نمی گیریم و به اصطلاح در این کارها تلاش بیهوده ای می کنیم. اما چرا؟

چون روش درستی برای انجام آن کار نداریم.

در مطالعه هم همین مسئله را داریم. روش مطالعه درست، راندمان مطالعه شما را افزایش می دهد.

مخصوصا در رقابت کنکور و یا سایر آزمون هایی که رقابت بالایی دارند معمولا همه افراد، تلاش زیادی می کنند. شاید روزانه بیش از 8 ساعت زمان برای آن کار اختصاص دهند. اما چه چیزی باعث می شود عده ای نتیجه بسیار بهتری بگیرند؟

دقیقا! کیفیت عملکرد آنها در این زمان یکسان نیست. عده ای با کیفیت بسیار بیشتری و در واقع در مسیر درست تری این قدم ها را بر میدارند.

روش مطالعه نادرست دقیقا مانند راه رفتن روی تردمیل است. تلاش میکنی. عرق میریزی. خسته می شوی. اما باز هم در جای خودت درجا می زنی.

مشکلاتی که روش مطالعه نادرست ایجاد می کند:

  1. کندخوانی: یکی از محصولات روش مطالعه غلط، کندخوانی است. بسیاری از دانش آموزان با این مشکل مواجه هستند و خودشان هم می دانند که کند خوان هستند. اما نمی تواننند کاری کنند و به اصطلاح دچار وسواس مطالعه شده اند. این افراد در اکثر مواقع آن درس یا آن مبحث را به درستی مطالعه نمی کنند. همین امر باعث می شود خواندن یک صفحه شاید ساعت ها زمان از آنها بگیرد.
  2. بازدهی کم: مشکل دیگر، بازدهی پایین مطالعاتی است. بازدهی پایین یعنی نابودی بخشی از تلاش شما. پس بهتر است، برای یکبار هم که شده مشکل واقعی تان را رفع کنید و بعد از آن از تمام بازدهی کارتان بهره مند شوید.
  3. ناامیدی: زمانی که تلاش می کنیم اما نتیجه نمی گیریم ناخودآگاه ناامید می شویم. احساس می کنیم در آن درس هیچ استعدادی نداریم. حتی گاهی اوقات ممکن است کلا دست از تلاش برداریم. در حالی که صرفا روش مطالعه آن را بلد نبوده ایم.
همچنین بخوانید :  درمان کند خوانی

این مسئله مشکلات دیگری را هم ایجاد می کند، اما فعلا به همین مشکلات بسنده کنیم و به سراغ راه حل برویم.

روش مطالعه هر مبحث مثل یک کد اختصاصی است

یک سوال از شما می پرسم. به نظر شما، نحوه مطالعه هر درس با درس دیگر متفاوت است؟

حتی جزئی تر می پرسم. آیا قبول دارید که در مباحث مختلف یک درس هم، همین تفاوت را داریم؟

اگر قبول ندارید از خود شما می پرسم. به نظر شما نحوه مطالعه مباحث هندسه فضایی با مطالب فرمولی آمار مثل محاسبه واریانس یکسان است؟

اگر جواب شما منفی است پس بهتر است روش مطالعه مباحث مختلف را بیاموزید تا پس از آن دیگر با این مشکل مواجه نشوید.

همچنین شما میتوانید نحوه مطالعه زیست شناسی را به صورت مرحله به مرحله و به تفکیک مباحث در مقاله روش مطالعه زیست کنکور بخوانید.