ثبت نام کنکور سراسری

ثبت نام کنکور سراسری کارشناسی در سال تحصیلی 1401- 1402 از روز 15 فروردین آغاز می شود.
متن اطلاعیه سازمان سنجش در خصوص ثبت نام کنکور سراسری به شرح زیر است:

به اطلاع متقاضیان ثبت‌ نام و شرکت در آزمون سراسری سال 1402 (نوبت دوم) برای پذیرش در رشته‌های با آزمون در دوره‌های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، نیمه‌حضوری، مجازی، پردیس خودگردان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام‌نور و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی و همچنین رشته‌های تحصیلی با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی می‌رساند ثبت‌نام از روز سه شنبه مورخ ۱۴۰۲/۱/۱۵ (پانزدهم فروردین ماه 1402) منحصراً از طریق درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان آغاز و در روز دوشنبه مورخ ۱۴۰۲/۱/۲۱ (بیست و یکم فروردین ماه 1402) پایان می‌پذیرد؛ لذا داوطلبان واجد شرایط می‌توانند در مهلت مقرر برای شرکت در آزمون سراسری سال 1402 ثبت‌نام نمایند.

الزامات پیش از ثبت نام

داوطلب باید اقدام‌های زیر را به موقع و در مهلت مقرر انجام دهد:
1- مراجعه همه داوطلبان نظام جدید، نظام پیش دانشگاهی، نظام قدیم، فنی و حرفه‌ای، کار و دانش، طلاب حوزه علمیه و… اعم از اینکه دارای سوابق تحصیلی می‌باشند یا خیر و یا برای ایجاد یا ترمیم سوابق تحصیلی اقدام کرده یا هنوز اقدام نکرده‌اند به پنجره واحد خدمات الکترونیکی وزارت آموزش و پرورش به نشانی: my.medu.ir و دریافت کد 19 رقمی از سامانه.
نکته مهم: تمامی داوطلبان آزمون سراسری سال 1402(نوبت دوم) ملزم به ارائه کد سابقه تحصیلی جدید در هنگام ثبت نام در آزمون می‌باشند. برای دریافت کد مورد نظر لازم است داوطلبان از روز دوشنبه مورخ ۱۴۰۲/۱/۱۴ تا پایان مهلت ثبت نام آزمون، با مراجعه به پنجره واحد خدمات الکترونیکی وزارت آموزش و پرورش به نشانی my.medu.ir نسبت به مشاهده، تأیید هویت و دریافت کد 19 رقمی از سامانه اقدام نمایند. تاکید می‌شود درج این کد از الزامات ورود به سامانه ثبت نام می‌باشد.
2- دریافت و مطالعه دفترچه راهنمای ثبت‌نام (دفترچه شماره 1) در آزمون سراسری سال 1402 (این دفترچه همزمان با شروع ثبت‌نام از طریق درگاه اطلاع رسانی این سازمان قابل دریافت است).
3- ثبت‌نام از طریق درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان در زمان مقرر (۱۴۰۲/۱/۱۵ تا ۱۴۰۲/۱/۲۱).
4- پرداخت هزینه ثبت‌نام از طریق سامانه ثبت نام در آزمون

همچنین بخوانید :  مصاحبه دانشگاه فرهنگیان

1- دریافت دفترچه راهنمای ثبت‌نام آزمون سراسری سال 1402:
دفترچه راهنمای ثبت‌نام در آزمون سراسری در درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان قرار دارد. داوطلبان لازم است برای اطلاع از شرایط عمومی و اختصاصی، ضوابط مربوط به استفاده از سهمیه ایثارگران، مقررات وظیفه عمومی (برای برادران)، مقررات مربوط به ضوابط ثبت‌نام اتباع غیر ایرانی و سایر موارد مورد نیاز، دفترچه راهنمای مذکور را مطالعه نموده و در صورتی که دارای شرایط و ضوابط مندرج در دفترچه راهنمای موردنظر هستند، به عنوان داوطلب در این آزمون ثبت‌نام نمایند.
 2- پرداخت هزینه ثبت نام:
هزینه ثبت‌نام در این آزمون مبلغ 1/300/000(یک میلیون و سیصد هزار) ریال می‌باشد که داوطلبان پس از تکمیل اطلاعات در سامانه می‌بایست نسبت به پرداخت آن بصورت الکترونیکی اقدام نمایند.
تبصره 1- با توجه به اینکه مقرر شده است در مراحل مختلف فرآیند این آزمون، خدماتی از طریق ارسال پیام کوتاه ارائه شود، مبلغ 30/000 (سی هزار) ریال به عنوان هزینه استفاده از خدمات پیام کوتاه دریافت می‌شود.
تبصره 2- هر داوطلب مطابق ضوابط آزمون می‌تواند در یکی از گروه‌های پنج گانه آزمایشی شامل گروه آزمایشی 1 (علوم ریاضی و فنی)، گروه آزمایشی 2 (علوم تجربی)، گروه آزمایشی 3 (علوم انسانی)، گروه آزمایشی 4 (هنر) و گروه آزمایشی 5 (زبان‌های خارجی) شرکت نماید.
تبصره 3- چنانچه تمایل به ثبت‌نام در 2 یا 3 گروه آزمایشی (با توجه به توضیحات تبصره 4 ذیل) باشید، لازم است به ازای هر گروه آزمایشی، مبلغ 1/300/000 (یک میلیون و سیصد هزار) ریال دیگر نیز پرداخت نمایید.
تبصره 4- منظور از ثبت‌نام در 2 یا 3 گروه آزمایشی بدین صورت است که داوطلب می‌تواند علاوه بر انتخاب یکی از گروه‌های آزمایشی (علوم ریاضی و فنی یا علوم تجربی یا علوم انسانی) به عنوان گروه آزمایشی اصلی، در گروه‌های آزمایشی هنر و زبان خارجی نیز متقاضی شود؛ به عبارت دیگر، نمی‌توان به طور همزمان، در گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی ثبت‌نام نمود.
تبصره 5- اعلام علاقه‌مندی به رشته‌های دانشگاه‌های پیام نور، غیرانتفاعی، فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی تهران، در مرحله انتخاب رشته (دهه سوم مردادماه سال 1402) انجام خواهد شد.

همچنین بخوانید :  چگونه مطالعه مفهومی داشته باشیم؟

ج) آماده نمودن مدارک و اطلاعات مورد نیاز برای ثبت‌نام:
پس از مطالعه دفترچه راهنما مدارک یا اطلاعات لازم مندرج در تقاضانامه ثبت‌نام، از جمله فایل عکس اسکن شده را براساس توضیحات مندرج در دفترچه آماده نمایید. در صورت تمایل به ویرایش اطلاعات ثبت نامی، لازم است با ورود به حساب کاربری خود نسبت به مشاهده و ویرایش اطلاعات ثبت نامی اقدام کنید.
تذکر 1: شرایط و ضوابط ثبت‌نام و شرکت در آزمون سراسری، در دفترچه راهنمای شماره 1 آزمون درج شده است و هرگونه تغییر در شرایط و ضوابط ثبت‌نام این آزمون، به صورت اطلاعیه رسمی از طریق درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان و نشریه پیک‌سنجش و در صورت لزوم از طریق رسانه‌های گروهی اعلام خواهد شد.
تذکر 2: داوطلبان لازم است در تکمیل پروفایل ثبت نام دقت کافی داشته باشند. بعد از اتمام مهلت ثبت نام و ویرایش به هیچ وجه امکان تغییر اطلاعات اعم از مشخصات فردی، اقامتی یا آزمونی میسر نیست. مسئولیت ثبت اطلاعات در پروفایل کاملاً به عهده شخص داوطلب می‌باشد.

د) نحوه ارسال درخواست یا ارتباط غیرحضوری با سازمان سنجش آموزش کشور:
در صورت لزوم می‌توانید سئوال یا سئوالات خود را از طریق سامانه پاسخگویی اینترنتی این سازمان به نشانی https://request.sanjesh.org ، یا در روزها و ساعات اداری با شماره تلفن 42163-021 در میان بگذارید.

منبع خبر: سازمان سنجش و آموزش کشور

برای آموزش روش های تست زنی و مدیریت آزمون با توجه به تغییرات اخیر کنکور سراسری اینجا کلیک کنید.